Bicyk.lové story v Paríži (deň 3.)

Autor: Eva Kučerová | 17.8.2012 o 14:46 | (upravené 17.8.2012 o 15:05) Karma článku: 9,46 | Prečítané:  994x

Ak ste už niekedy navštívili Paríž, určite si pamätáte more výletných lodí plaviacich sa po Seine.  Možno ste aj vy boli jedným z tých človiečikov, ktorí obdivovali mesto z rybacej perspektívy. Ak vám však davy turistov príliš nevoňajú (v centre mesta si ich užijete viac než dosť), ľahko sa môže stať, že sa na loďke budete cítiť stiesnene ako v sardinkovej konzerve. Preto naopak, ak sa do Paríža ešte len chystáte, odporúčam vám požičať si bicykel. Bude to láska na prvý pohľad, uvidíte!

Je to veľmi jednoduché. Po meste sú rozmiestnené stojany plné bicyklov, ktoré slúžia ako požičovne. V celom Paríži ich je presne 1 800 a narazíte na ne doslova na každom kroku. Keďže od seba sú vzdialené len okolo 300 metrov, automaticky odpadá starosť s úschovou bicykla. Spoločnosť Vélib', ktorá šikovne spojila slovo bicykel (po fr. vélo) a sloboda (po fr. liberté), návštevníkom ponúka dynamickú alternatívu prehliadky mesta. Ak dostanete chuť previesť sa po nábreží na dvoch kolesách, neváhajte a zamierte k najbližšej cyklostanici, popritom nezabudnite zakývať spomínaným výletníkom na loďkách.  Ak som vás ešte stále nepresvedčila, len smelo čítajte ďalej, pretože výhody Vélib'-u vysoko presahujú jeho nevýhody. Veď napokon, posúďte sami.

Plusy:

+ ekologický dopravný prostriedok, ktorý je zároveň aj...

+ ekonomický, pretože prenajatie bicykla na celý deň stojí len 1.70 eur, čo sa rovná cene jednorazového lístka na metro/bus (čím na dlhšiu dobu si prostriedok požičiate, tým sa cena znižuje)

+ Paríž disponuje veľmi dobre prispôsobenými cyklotrasami, takže sa nemusíte toľko obávať o svoju bezpečnosť (ak ste začiatočník, tak aj o bezpečnosť ostatných)

+ pokrytie cyklostaníc je naozaj po celom meste, to znamená, že ak bývate v okrajovej časti Paríža, neobávajte sa ,že koncentrácia Vélib'-ov by sa tam znižovala

+ ak ste už v teréne a neviete si s niečím poradiť (tak napríklad mne sa bez príčiny zablokovalo konto), môžete zatelefonovať na zákaznícku linku, kde vám poradia až v štyroch svetových jazykoch

+ ak si nejakú pamätihodnosť chcete prezrieť aj zvnútra, jednoducho si „odložíte" svoj bicykel do najbližšieho stojanu, presne tak ako sme to spravili aj my pred chrámom Notre-Dame

+ svoj lístok si môžete pokojne zakúpiť aj cez internet, na stránke www.velib.paris.fr

+ konkrétny bicykel vám nevyberá systém, ale vy sami

+ na každom Vélib'-e sa nachádza košíček, do ktorého si môžete uložiť svoje osobné veci

P8091452.JPG

Plus, je to zábava!

Mínusy:

- platba za prenájom prostriedku sa dá uskutočniť výhradne prostredníctvom kreditnej/debetnej karty, takže drobné vás nezachránia

- bicykel si nebudete môcť požičať v tom prípade, ak výška vášho účtu nie je minimálne 151.70 eura, pretože za každý požičaný kus je potrebné zaplatiť zálohu 150 eur, ktorá vám bude spätne vrátená do týždňa od odovzdania prostriedku (pri platbe cez internet by k strhnutiu nemalo dôjsť)

- môže sa stať, že cyklostanica, v ktorej si budete chcieť vyzdvihnúť váš bicykel už bude prázdna, prípadne už plná v čase, keď ho budete chcieť vrátiť (v centre mesta nepravdepodobné)

 

Teraz, keď už máte svoj Vélib' pevne v rukách, určite sa neviete dočkať pocitu voľnosti a vetra vo vlasoch. Predtým si však ešte pustite moju "bicyklovú" pesničku, ktorá vás správne naladí...(Pokojne si ju pustite aj doma na Slovensku, prípadne v Helsinkách.)

 

 

...a nechajte sa inšpirovať našim parížskym výletom na dvoch, teda štyroch kolesách: Z nášho bytu,teda z požičovňe, ktorá sa nachádzala neďaleko vlakovej stanice Gare du Nord, sme sa vydali ku kanálu Canal Saint-Martin.  Toto pokojné a príjemné, ale turisticky nie veľmi vyhľadávané miesto, si možno pamätáte z filmu Amélia z Montmartru. Tento 4 a pol km dlhý kanál, je presne ten istý, z ktorého chodievala Amélia hádzať žabky. My sme si nehodili ani jednu, pretože po prvé, nemáme vo zvyku kade-tade zbierať ploské kamienky a schovávať si ich vo vrecku a po druhé, lavička ohradená elektrickými drôtmi nepôsobila zvedavcom prístupná. Kanál, ktorý však vôbec nesmrdí, je miesto ako stvorené na prestávku či olovrant. Môžete sa posadiť na jeho breh a len tak si oddýchnuť na slniečku.

P8091462.JPG

Canal Saint-Martin

Naša trasa nás doviedla až na obrovské a zastavané námestie Place de la République, ktoré sa často mení na dejisko najrôznejších demonštrácií. My sme sa však zastavili až na Place de la Bastille a na mieste bývalej väznice sme si dali obrovskú francúzsku palacinku.  Cestou sme míňali krásne budovy, starodávne balkóny a zelené stromy, na ktoré dopadali prvé lúče zapadajúceho slnka.

P8091472.JPG

Nemali sme konkrétny cieľ, no keď sa pred nami objavil Chrám Matky Božej, bolo rozhodnuté. Previezli sme sa cez najstaršiu  a dnes aj najlukratívnejšiu časť mesta, ostrov Île Saint-Louis, priamo až ku katedrále Notre-Dame. Tam sme na chvíľu z bicyklov zosadli a ďalej pokračovali peši. Námestie pred chrámom bolo plné ľudí, ktorí spolu s pouličným umelcom spievali piesne od The Beatles a ich radosť ešte viac znásobila tú našu. Námestíčko však ponúkalo aj iné zaujímavosti. Napríklad dve kamarátky spievajúce a hrajúce na husliach, ktorých výsledok mi silno pripomínal severských umelcov, či nevestu v svadobných šatách fotiacu sa pred katedrálou. Tých bolo mimochodom plné mesto a nezáležalo na tom, či bolo skoré ráno, alebo  noc, či bola sobota, alebo štvrtok.

P8091482.JPG

Chrám Notre-Dame

Cez starobylé uličky Latinskej štvrte sme sa pretúlali až ku budove Arabského inštitútu - jednej z najpozoruhodnejších stavieb, akú sme v Paríži mali možnosť spoznať. O tej vám však porozprávam až o pár dní. Keďže bolo už neskoro, dnu sme sa dostali až na druhýkrát. Musím však podotknúť, že v noci vyzerala čarovne. Po nasatej atmosfére sme opäť vysadli na bicykle a tak pomaly ukončili náš Vélib' deň.


 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?