Výlet do La Villette (deň 5.)

Autor: Eva Kučerová | 24.8.2012 o 1:40 | (upravené 24.8.2012 o 9:40) Karma článku: 6,04 | Prečítané:  728x

Ak sa po pár dňoch v rušnom a živom Paríži cítite tak povediac vyšťavený a túžite po kúsku zelene (na ktorú sa môžete bez obáv aj posadiť, nie len pozerať),  určite neprehliadnite Parc de la Villette. Svojimi 55 hektármi si právom vybudoval pozíciu najrozľahlejšieho mestského parku, v ktorom si na svoje prídu naozaj všetci. My sme (si) prišli, videli sme, no odísť sa nám nechcelo.

Po únavnom predchádzajúcom dni sme sa rozhodli trošičku spomaliť a plánovaný výlet do zámku Versailles nahradil výlet do La Villette. Bývalá dedinka, ktorá sa za vlády Napoleóna III. stala obrovským bitúnkom, síce tiež začína na písmeno "V", no rýmuje sa presa len o niečo viac. Po tomto, dnes už krásnom a modernom parku, sme pokukovali ešte doma. Nielenže sa park nachádzal od nášho bytu podstatne bližšie ako napríklad taká Eiffelovka, dokonca sa v ňom presne v čase nášho pobytu konal filmový festival pod holým nebom. Bravó!

P8111696.JPG

Múzeum vedy a techniky v Parc de la Villette

Z domu sme vyrazili naozaj neskoro. Dalo by sa povedať, že dokonca najneskoršie v celej histórii našich parížskych výjazdov.  Miniatúrne výčitky svedomia umlčal náš letný plán, stráviť celý deň, respektíve jeho polovičku, vonku na čerstvom vzduchu. Do parku sme sa vybrali peši a vopred ušetrené peniaze sme minuli na našom Olivovom trhu. Možno, že o tom neviete, ale na piknik síce môžete ísť bez deky, ale nie bez aspoň základných dobrôtok. Keby sme mali nákupný zoznam, bolo by na ňom napísané toto:

- bagetka (mladá, vysoká, štíhla a opálená)

- mozzarella (talianskeho pôvodu a plných tvarov)

- paradajky (malé, temperamentné, podobajú sa ako vajce vajcu)

- bazalka (striktná, no milá a jemná vegetariánka)

- ružové víno (pravý Francúz - lichotník, stredné roky, stredné nároky).

Najskôr mi bolo trochu ľúto, že naše dobroty nemajú z toho ruksaku takmer žiadny výhľad, veď toto je predsa ich úplne posledný výlet v živote! Im však bola celá prechádzka evidentne ukradnutá...

bagetka.jpg

Pripravení vyraziť

„Ste chrumkavá!", povedal bez okolkov ružovolíci Francúz mladej Bagetke. Tá však  na poznámku nereagovala a naďalej držala hlavu pekne vzpriamenú. Takíto lichotníci sú už u nej varení - pečení, niet sa nad čím vzrušovať.  „Čo stojíte ako pripečená, s vami sa rozprávam, mademoiselle!", pokračoval. Keď však odozva ani naďalej neprichádzala,  netrpezlivo si napravil fúziky a skúšal šťastie ďalej. „Bonžúr, dnes máme ale nádherný deň, že áno?, prihovorilo sa Víno jednej z Paradajok. Tá sa začervenala, no ticho neprerušila. Zatiaľ čo Víno urputne uvažovalo nad tým, ktorá je ktorá (veď keby ich mal všetky, bol by ako v raji!), bledá Mozzarella sa potichu modlila, aby sme čím skôr dorazili na miesto.

Do parku sme vošli krížom cez kanál Ourcq, ktorý ho delí na dve časti. Hneď po pár krokoch mi toto miesto začalo byť veľmi sympatické. Park bol nielenže obrovský, ale navyše plný čistých trávnikov (v porovnaní napríklad s takými Martovými poľami)  a uvoľnených ľudí. Má mnoho zaujímavých kútov, v ktorých môžete stráviť pokojne aj celý deň. Pre zaujímavosť spomeniem aspoň interaktívne Múzeum vedy a techniky (Cité des Sciences et de l'Industrie - najväčšie svojho druhu v Európe), Múzeum hudby (Cité de la Musique, kde sa môžete ponoriť do tónov hudby od baroka až do konca 19. storočia), divadlo, kabaret či detské ihriská od výmyslu sveta.

P8111719.JPG

My v parku

P8111720.JPG

Ostatní v parku

Ako som už spomenula, my sme sa sem tento raz vybrali piknikovať. Po preskúmaní terénu sme si aj my našli ten náš kúsok zelenej trávy a rozložili sme sa tam ako doma. Oddychovali sme,  popíjali a klábosili a ani nevieme ako, zvečerilo sa. Vypísali sme poslednú pohľadnicu a zložili našu imaginárnu károvanú deku. Rúško noci dodalo parku iný nádych, ktorého sa návštevníci nezľakli. Práve naopak, vychutnávali si svetelný odraz na hladine vody a ponáhľali sa obsadiť si dobré miesto v najväčšom kine pod holým nebom, aké som kedy videla.

P8111724.JPG

 

Ak ešte dnes sadnete do lietadla, celkom určite stihnete aj filmový festival Cinéma en plen air 2012 (25. júl - 26. august) v Parc de la Villette. Festival svojim návštevníkom ponúka tie najvyberanejšie filmové zážitky zvučných mien, medzi ktorými nechýba napríkad Clint Eastwood, Sofia Coppola, Miloš Forman, Michel Gondry alebo Tim Burton a to všetko úplne zadarmo! Pre filmových nadšencov sú pripravené lehátka s teplými dekami, ktoré si môžu prenajať za 7 eur na jeden večer. Výborný tip ako stráviť dlhý letný večer, ak však chodíte spávať so sliepkami, ľahko sa vám môže stať, že zaspíte skôr, než film vôbec začne - predstavenia začínajú totižto až o pol jedenástej v noci. V parku sa pravidelne koná množstvo workshopov a kultúrnych podujatí. Po skončení filmového festivalu, Parc de la Villete pre zmenu ožije jazzom, ktorý ako hovorí plagát, is not dead.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?