Barcelonská mozaika 1

Autor: Eva Kučerová | 17.11.2012 o 21:18 | Karma článku: 7,35 | Prečítané:  864x

Kráčala som známou ulicou a vdychujúc vôňu platanov som rozmýšľala nad tým, či na každého z nás čaká nejaké miesto, ktoré dokáže nemožné. Miesto, ktoré vás úplne pohltí a vy si pri pohľade na lampu, kachličku chodníka alebo balkón zrazu uvedomíte, že ste šťastný. Bezdôvodne. Nedávno som moju Barcelonu opäť raz navštívila a čriepky, ktoré tvoria našu vlastnú mozaiku si nechcem nechať len pre seba.

imm00000333500.jpg

Jedna z (nielen) mojich obľúbených víl s názvom Casa Trias (1903-1906), ktorá sa nachádza v notoricky známom Parc Güell. Jej obyvatelia si už iste zvykli na návaly turistov z celého sveta fotografujúcich si ich sušiace sa prádlo. Ja by som si určite zvykla tiež, pretože takýto domček lahodí nielen očiam a objektívom, ale aj duši.  Casa Trias je jedinou uskutočnenou stavbou z projektu vilovej štvrti, ktorá sa v súkromnom parku mala nachádzať. Keďže ceny plánovaných obydlí sa zdali Barcelončanom privysoké, minimálne tak ako kopec, na ktorom sa park nachádza, projekt vplyvného a ambiciózneho továrnika Eusebia Güella skrachoval. Po jeho smrti dediči park predali mestu, ktoré ho otvorilo verejnosti. A musím konštatovať, že  spravilo veľmi dobre.

imm0010333500.jpg

Vstupná brána do mojej úplne najobľúbenejšej modernistickej budovy v Barcelone. V skutočnosti sa jedná o komplex troch budov, ktoré sú spojené krásne zdobenou fasádou. Volajú sa Cases Ramos (1906) a ako to už býva zvykom, názov dostali po prvom majiteľovi, ktorý si ich stavbu aj objednal. Bohužiaľ, tentokrát sme sa dostali len po zvončeky, ale možno nabudúce..

dom.jpg

To je on, v celej svojej kráse! Kvietkovaný motív, malé balkóniky a obrovský výklenok, ktorý okamžite upúta.

imm0032500333.jpg

Hovorí sa: "Dívaj sa pod nohy!". V tomto prípade to platí dvojnásobne, pretože tieto dlaždičky sú asi tie najkrajšie na svete. Nájsť ich môžete aj na známom bulvári Passeig de Gracia a milovníci Gaudího tvorby mu budú neustále v pätách, pretože ich navrhol práve tento, pravdepodobne najznámejší, katalánsky architekt.

imm0043332500.jpg

Spomínaný bulvár Passeig de Gracia je síce rušný a lukratívny, ale takým bol predsa vždy. Na rozdiel od známej La Rambly, kde sa osobne cítim príliš stiesneno, táto ulica má podľa mňa neopakovateľnú atmosféru a charaketeristický starodávny ráz (vreckári sú samozrejme všade). Navyše zaujímavé budovy sú doslova na každom kroku (ale nezabudnite pohľady striedať a sem.tam mrknúť aj na dlažbu).

imm0054333500.jpg

B ako Barcelona, B ako blšáky, burzy a bazáry. Tých sa koná v tomto meste naozaj neúrekom a vždy sa je na čo pozerať.

imm0065500333.jpg

Vysvetielkovaný vnútorný dvor radnice počas veľkých osláv mesta La Merce

imm0076333500.jpg

22 m vysoká socha Joana Miróa s názvom Dona i Ocell, v preklade Žena a vták. Dielo patrí do trilógie, ktorú autor venoval mestu Barcelona a jeho úlohou je privítať návštevníkov, ktorí doň prichádzajú po ceste (ostatné dve vítajú tých, ktorí prišli vzduchom, na letisku a vodou, na La Ramble, neďaleko prístavu).

imm0087500333.jpg

Pohľad na MNAC (Národné múzeum katalánskeho umenia), dve benátske veže, barcelonské výstavisko, telekomunikačnú vežu a vrch Montjuic zo strechy niekdajšej býčej arény, dnes prerobenej na obchodné centrum (dobrý nápad).

imm0098333500.jpg

Pohľad z nášho balkóna v štvrti Gracia. Katalánci = zmes temperamentu, národnej hrdosti a dobrej nálady.

balkon.jpg

Domy živej štvrti Gracia a vrch s názvom Tibidabo, kde si bok po boku nažíva majestátny mramorový chrám a starodávny lunapark, kam sa práve vyberieme.

tibko.jpg

Tibidabo je tou správnou možnosťou na strávenie slnečného dňa. Chrám s názvom Temple de Sagrat Cor (svätého srdca) býva častokrát prirovnávaný k svojmu parížskemu menovcovi, s čím sa osobne veľmi nestotožňujem. Vnútorné steny chrámu tvoria nádherné pestrofarebné mozaiky.

liet.jpg

Po načerpaní nových duchovných síl je čas na zábavu. Dovoľte svojmu druhému ja zažiť napríklad let ba(rce)lónom, či vyskúšať iné zaujímavé atrakcie. Tretí najstarší zábavný park na svete si to určite zaslúži (a vy tiež).

bcn.jpg

Ak ste už na kolotoče predsa len príliš veľkí, prípadne ste sa na Tibidabo vybrali cez týždeň, kedy je k dispozícií len minimum atrakcií, odmenou vám bude aspoň nádherný výhľad na mesto, ktoré budete mať ako na dlani.

majak.jpg

Na úplný vrch sa môžete vyviezť staručkou modrou električkou Tramvía Blau a zubačkou. Vždy som túžila odviezť sa práve spomínanou električkou, ktorá bola počas našej návštevy akurát pokazená. Premáva už od roku 1901 a dúfam, že ešte chvíľu na mňa počká.

Na záver pridávam pesničku ♪, ktorá dokonale vyjadruje Barcelonu, radosť zo slnečných lúčov a moje pocity, ktoré mám, keď sa po jej pekných uličkách prechádzam:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?