Barcelonská mozaika 2

Autor: Eva Kučerová | 26.11.2012 o 22:00 | Karma článku: 8,26 | Prečítané:  857x

Už ste videli známy Parc Güell, štvrť Gràciu a dokonca aj vysoké Tibidabo so svojím majestátnym chrámom a starodávnym lunaparkom. Náš výlet však týmito miestami nekončí, práve naopak! Preto zatvorte oči a začítajte sa do rytmu živej Barcelony.

Začnem presne tým, čím som naposledy článok ukončila - pesničkou, ktorá vás dúfam naladí na tú správnu živelnú vlnu vytvorenú z teplých slnečných lúčov, sangríe, mora, tapas barov a dlhých úzkych uličiek.

 

Každý, kto toto mesto navštívi, isto.iste zamieri do takzvanej "gotickej štvrte", teda do Barri Gòtic v katalánčine. Dych histórie tu cítiť doslova na každom kroku. Aj napriek tomu, že most spájajúci budovu katalánskej vlády (Palau de la Generalitat) a rezidenciu jej prezidenta (Casa de los Canónongos) bol postavený až v roku 1928 a staručký sloh len imituje, stal sa akýmsi symbolom celej gotickej štvrte. Ak si ho budete chcieť vyfotiť aj s vydláždenou uličkou a davy turistov veľmi v láske nemáte, odporúčam privstať si, pretože v týchto miestach to žije stále.

gotik.jpg

Ak si myslíte, že najznámejšia ulica Barcelony, La Rambla, už vôbec nie je taká ako kedysi a že na čarovnosti jej určite nepridávajú ani profesionálni vreckári, masa turistov a pouliční predavači, ktorí sa vám snažia predať nepotrebné veci od výmyslu sveta, hlavne rýchlo a načierno, máte úplnú pravdu. Stále je tu však zopár dôvodov na to, aby ste tento bulvár neobišli veľkou obkľukou. Jedným z nich je obrovská, voňavá, rušná a stará tržnica s názvom Mercat de la Boqueria, do ktorej sa ihneď zamilujete. Pod jej strechou nájdete všetky čerstvé suroviny ako mäso, ryby, ovocie a zeleninu, pre ktoré je španielska kuchyňa taká obľúbená, cukrovinky a dokonca aj chutné hotové jedlá. Vyjdete z nej možno trošku pokrčení, ale aj napriek tomu sa do nej budete chcieť opäť vrátiť.

sladke.jpg

Vo vedľajšej, kedysi pochybnej štvrti s názvom El Raval dnes už pulzuje mladá krv, ktorá v priestoroch múzea MACBA predstavuje súčasné katalánske, španielske, ale aj svetové umenie. Výstavné priestory sa skladajú z dvoch častí - z gotickej kaplnky niekdajšieho ženského kláštora a z jagavobielej modernej budovy so štvorcovým námestím. Práve na tomto barcelonskom mieste sa stretávajú alternatívni mladí ľudia zo všetkých kútov sveta. Na koncerte počúvajú svoju obľúbenú kapelu, skejtujú alebo len tak sedia a klábosia na teplom betónovom múre múzea.

macba.jpg

Port Vell, teda Starý prístav, je presne tým miestom, kde si uvedomíte, že nekonečné more je jednou z tých dôležitých vecí, ktoré robia Barcelonu takou, akou je - neskutočne voňavou, slobodnou (katalánski nacionalisti by skôr nesúhlasili) a optimistickou. Môžete si sadnúť na lavičku a sledovať snehobiele čajky, alebo sa len tak prechádzať a usmievať.

pristav.jpg

Keď vám vyhladne, jednoducho si odskočte do najbližšieho obchodíku či tapas baru kúpiť niečo pod zub. Ak si preslávenú paellu z morských plodov nechávate až na večer, nezúfajte! Pizza, pasta, pekárne a dokonca aj muffinkárne (po správnosti cupcake-kárňe, keďže koláčiky sú krásne vyzdobené) nájdete v tomto rôznorodom meste.

muffin.jpg

V metre vám ukradli posledného Bebe Brumíka a vy máte pokazenú náladu (nesmejte sa, toto je skutočná príhoda!)? Nič to, predsa nič nevylepší náladu tak ako svätá trojica: slnko, more, pláž. Či je jeseň a či  zima, či je jar a či je leto. A je to! Pri pieskových potulkách nevynechajte nápadnú vežu vytvorenú z hrdzavého železa a skla Američankou Rebekou Horn. Nesie názov Homenatge a la Barceloneta a nachádza sa na pláži Platja de Sant Sebastià.

stlp.jpg

Obyvatelia uličiek Barcelonety majú pláž na dosah ruky. Z malého balkónika pohľadom na more začína aj končí ich bežný deň.

barceloneta.jpg

Počas osláv neváhajú svoje uličky spolu skrášliť a veseliť sa do rána bieleho.

merce.jpg

Barcelona sa veselila aj v roku 1888, pretože práve tam sa v ten rok konala Svetová všeobecná výstava. Hrdé mesto dalo špeciálne pre túto príležitosť postaviť svoj vlastný Víťazný oblúk v maurskom štýle. Mne osobne sa veľmi páči, tak isto ako aj blízky priestranný park plný zelene s názvom Parc de la Ciutadella.

arc.jpg

Bývalá textilná továreň postavená modernistickým géniom, Gaudího konkurentom, Josephom Puig i Cadafalchom, je podľa môjho názoru jedna z najpozoruhodnejších stavieb Barcelony. Aj napriek tomu, že Casaramona (továreň bola pomenovaná po svojom majiteľovi), ako sa tejto rozmarnej stavbe kedysi hovorilo, je pomerne neznáma, určite stojí za návštevu. Dnes sa v budove patriacej známej stavebnej spoločnosti Caixa nachádza múzeum Caixaforum.

ramonas.jpg

Zbožňujem strechy, no nie všetky pekné budovy takúto návštevu povoľujú. Caixaforum patrí medzi svetlé výnimky.

strecha.jpg

Barcelona sa pýši až dvomi známymi kopcami. Na ten druhý, Montjuïc, sa dostanete peši, autobusom, podzemnou zubačkou alebo lanovkou. Na Montjuïc si doprajte trochu viac času, pretože "vrch Židov" je plný nielen krásnych záhrad, ale aj múzeí a športovísk.

zid.jpg

Obrovský štadión bol postavený pri príležistosti Olympijských hier v roku 1992.

fakla.jpg

Vstup je voľný. V tom prípade, ak na štadióne práve nehrá alebo netrénuje navždy druhý najznámejší futbalový klub Barcelony, Espanyol.

stadion.jpg

Ak máte radi umenie, určite nevynechajte múzeum Fundació Joan Miró, ktoré umelec venoval mestu v roku 1971 ako hold sebe samému. Obsahuje rozmanitú zbierku Miróových diel mapujúcich všetky jeho umelecké trajektórie.

miro.jpg

Zostupujeme a opäť sa vraciame do centra mesta. Exteriér paláca katalánskej hudby, Palau de la música catalana, je vďaka bohatému zdobeniu neprehliadnuteľný. To, čo sa však nachádza vnútri budovy, ktorá patrí do svetového dedičstva UNESCO, vyrazí dych aj najväčšiemu skeptikovi. Fotografovanie je však prísne zakázané, preto aspoň obrázok secesnej fasády.

palac.jpg

Cestu po krásnej Barcelone zakončím vo vychýrenej cukrárni La Colmena. Prečo práve tu? Pretože tak ako milujem sladké, tak milujem aj toto skvelé mesto. Pretože slovíčko "la colmena" znamená "úľ". Pretože si myslím, že so svojou rozmanitou architektúrou, rušnými ulicami, so všetkými obyvateľmi, prisťahovalcami, turistami, cyklistami, pouličnými umelcami a možnosťami, Barcelona takým úľom je.

ul.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?