Hugov veľký objav

Autor: Eva Kučerová | 3.1.2013 o 23:29 | (upravené 3.1.2013 o 23:38) Karma článku: 5,16 | Prečítané:  539x

Ak by som bola ešte dieťaťom, kniha Veľký objav Huga Cabreta by ma určite dostala, aj keď väčšinou to býva naopak a knižky dostávam ja. Viem to, pretože presne to isté sa stalo teraz, v mojich 23 rokoch. Keď som vyše 500 stranového Huga otvorila, v momente ma celú-celučičkú vtiahol do svojho dobrodružstva a ja som ľutovala, že som ho neobjavila o niečo skôr.

P1037442.JPG

Ak si myslíte, že hrubé knihy deti nelákajú, pravdepobne máte pravdu. Smutné však je, že niektoré deti už nelákajú takmer žiadne knihy, pretože sa podobajú ako vajce vajcu. Tento, pre niektorých fakt, pre iných mýtus, vyvrátil americký autor Brian Selznick, ktorý si povedal, že bude nielen originálny a pútavý, ale naozaj iný. A keď hovorím iný, myslím to doslova a dopísmena, z ktorých sa jeho obzvlášť vydarené dielo skladá. A nielen z nich! Spisovateľ, maliar a ilustrátor doplnil bežný text knihy o svoje vlastné kresby, ktoré dokonca nad samotnými písmenkami prevažujú. Po otvorení knihy sa pripravte na úplne nový zážitok z čítania, pretože čiernobiele, ceruzkou nakreslené obrázky po sebe nasledujú, a tak tvoria samotný dej príbehu. Je to skoro ako v kine a pri ňom ešte chvíľu zostaneme.

P1037447.JPG

Hugo je sirota, ktorá po otcovej (a následnej strýkovej) smrti žije v tajnom byte na jednej z veľkých železničných staníc Paríža. Sotva 12 ročný chlapec sa stará o všetky staničné hodiny, ktoré opravuje, naťahuje a kontroluje, mnohokrát však nemá ani čo pod zub vložiť, a tak sem-tam ukradne mlieko či croissant z blízkej kaviarne. Jedného dňa ho však starý predavač hračiek pri krádeži prichytí a Hugov život sa podstatne skomplikuje. Po skonfiškovaní Hugovho zápisníka, ktorý pre malého chlapca predstavuje celý jeho svet sa dozvedáme o záhadnom prístroji s názvom "automat", ktorý sa Hugo po celý čas snaží opraviť. Dobrodružstvo písané obrázkami vám nedovolí knihu odložiť.

P1037461.JPG

Okrem hodín, zápisníka a "automatu" je tu ešte jedna vec, ktorú Hugo miluje - kino. Príbeh knihy sa odohráva v 30. rokoch minulého storočia a my sa v ňom okrem hlavného hrdinu stretávame aj so slávnym filmovým režisérom Georgesom Mélièsom, ktorého slávny film Cesta na Mesiac ovplyvnil celý dej natoľko, že sa s ním čitateľ stretne hneď niekoľkokrát. Čo má však spoločné Hugov zápisník po otcovi, záhadný prístroj "automat", ktorý v sebe skrýva tajný odkaz, známy filmový režisér, dievča Isabelle a starý predavač hračiek na Parížskej stanici?

P1037458.JPG

Zaujímavý a naozaj pútavý príbeh však nie je zďaleka to jediné, čo ma na tejto knihe zaujalo. Ako som už spomenula, autor kombinuje písaný text s mnohými a mnohými ilustráciami, ktoré filmovou technikou postupne prispievajú k odhaleniu celého deja. Presne tak ako fotografie, ktoré fiktívnemu príbehu pridávajú na skutočnosti. Zrazu máte pocit, že všetko sa kedysi odohralo presne tak, ako si to autor naplánoval. Ten pocit je čarovný, pretože mne osobne sa ho nedarí zažívať príliš často. Chvalabohu, inak by asi zovšednel.

P1037459.JPG

Aj napriek tomu, že kniha u nás vyšla už v roku 2008 (len rok po tom, čo sa v USA stala bestsellerom číslo jeden), ja som ju objavila len nedávno. Kto vie, možno ma dostatočne nezaujala jej obálka, alebo proste už nie som tá správna cieľová skupina. To, čo možno slovenskej obálke chýbalo, vám vynahradia už prvé strany Veľkého objavu Huga Cabreta - špecifická vôňa, čierne okraje stránok a pekná grafická podoba. Niektoré strany sú plné textu, na iných sa vyskytne len riadok-dva. To dodáva čítaniu obvzváštnenie a punc jedinečnosti. Aspoň ja som to tak pri čítaní vnímala.

kluc.JPG

Nielen príbeh, ale úplne celú knihu o sympatickom Hugovi by som zaradila medzi tie, ktoré ma v poslednom období najviac potešili, zaujali a inšpirovali. Som rada, že nie som sama, pretože jej adaptáciou vznikol rodinný film od jedného z najlepších súčasných režisérov, Martina Scorseseho. Tuším to bol osud, že sa mi naň až dvakrát nepodarilo do kina dostať. Teraz sa na film teším o to viac a dúfam, že ste dostali chuť si knižku minimálne prezrieť, ak nie rovno prečítať (alebo kúpiť vašim deťom). Odporúčam.

Pozrite si aj trailer k filmu Hugo a jeho veľký objav, pretože vyzerá tak isto veľmi lákavo:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?