Gaudího najmilší dom

Autor: Eva Kučerová | 10.1.2013 o 22:40 | Karma článku: 11,60 | Prečítané:  1422x

Casa Milà je impozantný obytný dom navrhnutý najslávnejším katalánskym architektom Antonim Gaudím. Stojí v úplnom centre Barcelony. Dnes nepochybne patrí medzi najnavštevovanejšie kultúrne pamiatky v celom Španielsku, no krátko po jeho dokončení ho málokto nazval inak ako hanlivým "La Pedrera", čiže "Kameňolom".

Stavba, ktorá vás neprestáva ohurovať ani vtedy, ak okolo rohu, na ktorom stojí (roh bulváru Passeig de Gràcia a Carrer Provenza), prechádzate pravidelne. Čo je však na tejto kolosálnej stavbe, ktorá bola pre známeho architekta poslednou svetskou zákazkou, také jedinečné?  Odpoveď je jednoduchá. Casa Milà bola v čase jej vzniku nielen veľmi nákladnou a luxusnou stavbou, čo je však podstatnejšie, už od jej základov búrala (nielen architektonické)  konvencie začiatku 20. storočia.

gaudi-antoni-casa-mila-9200137.jpg

Všetko sa to začalo kedysi dávno, keď podnikateľ, politik a vydavateľ (inak tiež elegantný dandy) Pere Milà i Camps zveril stavbu svojho veľkolepého obytného domu géniovi menom Antoni Gaudí. Na lukratívnom pozemku plánoval nezvyčajnú stavbu s 8 luxusnými apartmánmi, ktoré chcel prenajímať zámožným občanom mesta. Keď v roku 1906 Gaudí predkladal stavebnému úradu svoje plány, tak ešte určite netušil, že rôzne komplikácie a doťahovania spôsobia obrovský časový sklz. Stavba "La Pedrery" vyčerpala nielen Pereho peňaženku, ale dosiahla až na dno Gaudího síl. Keď v roku 1910 stavbu takmer celú dokončil (chýbali drobné vonkajšie úpravy, ale aj celé zariadenie interiéru), rozhodol sa od projektu odstúpiť a chýbajúcu prácu prenechal iným. Aj napriek tomu Casa Milà patrí medzi Gaudího najvýznamnejšie práce a jeho rukopis denne hltajú nielen študenti architektúry. Ja tiež patrím medzi tých, ktorých táto budova očarila. Navonok síce chladná a obrovská, vo vnútri však plná detailov, dobových dekorácií a jedinečnej atmosféry.

pedrera.jpg

Táto, vyše storočná dáma, sa už ani náhodou pred objektívom fotoaparátu nečervená. Je predsa dobre  zvyknutá na denno-denné návaly turistov, ktorí si pamiatku zapísanú v svetovom dedičstve UNESCO nechcú nechať ujsť. Obdivovať jej zaujímavo zvlnenú fasádu môžete hocikedy sa vám len zaráči a to úplne zadarmo (zvonku). Gaudí si dal naozaj záležať na tom, aby ste na Casa Milà  nenašli jediný pravý uhol či striktne rovnú líniu. Návrat ku katalánskym koreňom tvorí mohutná fasáda, ktorej kameň pochádza z barcelonského vrchu Montjuïc a miestami naozaj spomínaný kameňolom pripomína. Tepané balkóny znázorňujú morom vyplavené riasy, ktorého arómu dokonca môžete cítiť v povetrí.

imm035_34A.jpg

Kovové prvky a farebné steny nájdete vo vnútri celého domu

Je zaujímavé, že Casa Milà bola pre vtedajších Barcelončanov nepríťažlivá a obyvateľom domu sa mnohí za chrbtom smiali. Existuje množstvo historiek a dobových karikatúr, ktoré si zo stavby strieľajú. Čo by však dnes dal akýkoľvek Barcelončan za to, aby v jednom z priestranných bytov mohol bývať? Niektoré apartmány sú aj dnes obývané, ách.

imm034_33A.jpg

Pohľad z vnútorného dvoru smerom nahor

To, čo si v pamäti uchovám asi navždy, bude najmä strecha budovy, ktorá vás prenesie do sveta fantázie a vy sa zrazu vôbec nebudete cítiť ako na nejakej obyčajnej streche. Pretože toto ani náhodou nie je nejaká obyčajná strecha domu! Komíny a výťahové šachty sa pred vašimi očami razom zmenia na umelecké diela či bájne postavy, z ktorých najznámejšími sú komíny-bojovníci.

imm036_35A.jpg

Veliteľ a jeho vojaci

imm006_5A.jpg

Môj obľúbený pohľad

imm000_00A.jpg

imm002_1A.jpg

Pristihla som sa pri tom, že miesto toho, aby som sa ponáhľala vyzdvihnúť kamaráta na letisko, na streche som strávila oveľa viac času, ako som pôvodne plánovala. Je úchvatná! Aj napriek tomu však nezabudnite na super výhľad, ktorý sa vám z nej naskytne. Casa Milà  v čase svojej výstavby prevyšovala schválené výškové normy a radnica vydala príkaz na zbúranie všetkých komínov. Šťastie však našťastie stálo na Gaudího strane a La Pedrera dostala výnimku vďaka tomu, že sa stala kultúrnou pamiatkou. Z päťposchodovej stavby (s prízemím 6) dovidíte aj na známu Sagradu Famíliu, ktorej sa Gaudí venoval až do konca svojho života.

imm001_0A.jpg

Zo strechy dovidíte na najvyššie miesto BCN - vrch Tibidabo

imm005_4A.jpg

na najznámejšiu pamiatku - Sagradu Famíliu

imm007_6A.jpg

aj na moju obľúbenú ulicu - Passeig de Gràcia

S hlavou v oblakoch minúty ubiehajú akosi rýchlejšie, no prišiel čas na to, aby sme sa pozreli aj dovnútra tejto zaujímavej budovy. Celé prvé poschodie obývala rodina majiteľa a zadávateľa stavby. Traduje sa, že manželka podnikateľa ho od nasťahovania sa do La Pedrery nakoniec odhovárala, no ten bol neústupný. Keď dal však Gaudí od projektu definitívne ruky preč, prvé poschodie si sama upravila do vtedy módneho štýlu Ľudovíta XVI. Dnes sa práve tam nachádza múzem s krásnym dobovým zariadením. Ak by som bola naozajstným boháčom (alebo dcérou boháčov), bývanie v slávnej Casa Milà by som si predstaviť naozaj vedela. Vlastne, predstaviť si ho viem aj teraz.

imm012_11A.jpg

Vysoké okná, vysoké stropy

imm013_12A.jpg

Pekné lustre

imm015_14A.jpg

Starodávne doplnky

imm014_13A.jpg

Tu pán Milà pracoval

imm016_15A.jpg

Do skorého videnia!


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?