Nožnicovoruký Rob

Autor: Eva Kučerová | 20.1.2013 o 20:15 | (upravené 20.1.2013 o 21:04) Karma článku: 5,63 | Prečítané:  950x

,,Keď raz budem veľká, chcem byť vami!", napísala jedného dňa Robovi jeho dospelá obdivovateľka. Lepšie povedané, obdivovateľka jeho práce a musím povedať, že veľmi dobre rozumiem jej pocitom. Rob Ryan je umelec, ktorý žije a tvorí v londýnskom East Ende. Dôležité však je, že robí prácu, ktorá napĺňa šťastím a radosťou nielen jeho, ale tiež každého, kto sa s jeho výtvormi stretne. Vrátane mňa.

Keď som sa s tvorbou Brita Roberta Ryana stretla po prvýkrát, veľmi som sa potešila, že som ho objavila. Jeho výtvory v sebe spájajú detskú jednoduchosť, farebnosť a veľkú dávku optimizmu, čo sú vlastnosti, s ktorými sa stotožňujem. Najlepšie na nich je však práve to, že tešiť sa z nich môžu všetci a nie len vyvolení jedinci obchodujúci s umením. Rob svoje dielka predáva a preto sú dostupne prakticky každému.

3rob-ryan.jpg

Aj napriek tomu, že je Rob umelec všestranný, predsa len je tu jedna vec, ktorá ho preslávila - jeho krásne papierové vystrihovačky. On sám hovorí, že vystrihovanie a vyrezávanie miluje, no lepšie ako tisíc slov v tomto prípade poslúži priamy dôkaz. Pozrite si niekoľko Robových prác, ktoré mi vždy vyrazia (vystrihnú) dych.

tumblr_ly41u4R7H31rncn5ro1_500.jpg

Other Planets Nest, 2009

rob_ryan_2.jpg

Alphabet, 2004, pre The Museum of Us

rob_ryan_My_Home_original_Papercut.jpg

My Home, 2012

SAM_2562.JPG

Vystrihovanie či vyrezávanie nie je jednoduchá vec. Chce to precíznosť a veľkú dávku trpezlivosti, ktorá Robovi rozhodne nechýba. Jeho "vystrihovačky" sú niekedy už napohľad poriadne zložité a práca na nich mu zaberie, ako sám hovorí, v priemere od jednej až po viac ako dvesto hodín. Umelec svoje nápady, v ktorých dominujú prírodné motívy ako listy, kvety a stromy, krátke citáty, ľudia a vtáčiky, tlačí tiež do podoby originálnych plagátov.

robryan1.jpg

Moje budúce steny, traste sa, alebo lepšie povedané, tešte sa! Okrem predaja vlastných vecí, Rob tvrdo pracuje aj na objednávkach či spoluprácach. Medzi tie najzaujímavejšie patrí kolekcia pohľadníc pre Deň sv. Patrika, plagát pre London Fashion Week, ktorý sa dostal aj na obálku časopisu Elle či limitovaná edícia fotoaparátu Fisheye 2 od Lomography. Jeho jemnú a oku lahodiacu prácu využili aj tvorcovia kultového módneho časopisu Vogue, keď Roba oslovili kvôli spolupráci nielen na samotnom časopise, ale dokonca aj na modeli šiat, ktorý následne vytvoril. Prejdime však od časopisu ku knihám. Mnoho knižiek Rob ilustroval a zopár ich sám aj vydal.  Keďže v svojom ateliéri tvorí a tvorí, výrobky sa hromadia a hromadia. Tento problém vyriešil umelec v roku 2008, keď si otvoril svoj kamenný obchod v Londýne. Volá sa Ryantown a jeho poznávacím znamením je to, že je naozaj nápaditý a plný pekných dizajnových výrobkov. Okrem vystrihovačiek, grafík a plagátov, tam môže návštevník nájsť knihy, diáre a zápisníky, saténové šatky, keramiku, tašky a mnoho, mnoho iného. Ja som si predsavzala, že ho určite navštívim pri mojej najbližšej návšteve Londýna, nech sa uskutoční, kedy sa uskutoční!

ryantown.jpg

interior.jpg

V tomto krásnom obchodíku nájdete...

veci.jpg

...všetko toto a...

Rob_Ryan_Bells_Note_Book_Pink__43266_zoom.jpg

...ešte oveľa viac.

Obklopovanie sa peknými predmetmi je pre mňa dôležité. Vyčaria mi úsmev na tvári a konkrétne veci potom používam s väčšou láskou (napríklad školské zošity). Taká je aj tvorba Roba Ryana, ktorá ma veľmi inšpiruje. Dúfam, že sa mu teraz veľmi nečká.

RR_Studio_1-590x377.jpg

 

 

Zdroje obrázkov:

http://www.designdepartmentstore.com/wp-content/uploads/2011/08/RR_Studio_1-590x377.jpg

http://www.fredandpickles.co.uk/product_images/m/250/Rob_Ryan_Bells_Note_Book_Pink__43266_zoom.jpg

http://4.bp.blogspot.com/_fd9bM06XVDI/TN0mllviIuI/AAAAAAAAAQQ/b6JFYyhG0zY/s1600/SAM_2562.JPG

http://gallerina.co.uk/ryan/rob_ryan_My_Home_original_Papercut.jpg

http://24.media.tumblr.com/tumblr_ly41u4R7H31rncn5ro1_500.jpg

http://www.misterrob.co.uk/wp-content/uploads/2009/11/interior.jpg

http://etsy.com

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?