Anka v krajine zázrakov

Autor: Eva Kučerová | 10.2.2013 o 21:21 | Karma článku: 9,81 | Prečítané:  614x

Jej celé meno znie Anka Zhuravleva a prostredníctvom svojich fotografií vás prenesie do krajiny, v ktorej ľudia naozaj lietajú v oblakoch. Farebné balóny, čajové dýchanky či snehobieli zajačikovia - všetko to a ešte oveľa viac objavíte, ak spolu so mnou vstúpite do jej krajiny.

Ruská umelkyňa Anka Zhuravleva (za slobodna Belova) sa narodila v Moskve, v ktorej strávila detstvo a roky svojich štúdií. Už odmalička vyrastala v umelecky založenom prostredí medzi peknými knihami, štetcami a kresbami svojej matky. Bolo preto prirodzené, že mladá Anka sa rozhodla vstúpiť na cestu tvorivosti a v roku 1997 sa zapísala na Inštitút architektúry v Moskve. Po životných peripetiách, počas ktorých prišla v priebehu pár rokov o oboch rodičov, sa Anka rozhodla radikálne zmeniť svoj život. Nastalo obdobie, v ktorom prestriedala viaceré práce - spievala v rockovej kapele, pracovala v tetovacom štúdiu, dokonca sa na nejaký čas stala celkom úspešnou modelkou. Ako však sama hovorí, ani jedna z týchto prác ju nenapĺňala. Nejak sa však uživiť musela. K tvorivej práci sa opäť vrátila po tom, ako sa v roku 2001 zoznámila so svojím budúcim manželom, hudobným skladateľom Alexandrom. O tom, že to bola láska na prvý pohľad svedčí aj to, že sa s ním ani nie po mesiaci od ich prvého stretnutia presťahovala do St. Petersburgu.

anka.png

V novom meste Anka (znovu) objavila jej silnú príťažlivosť k vizuálnemu umeniu, ktorému sa úspešne venuje dodnes. Cez rôzne kresby, maľby a grafiky sa postupne prepracovala až k fotografii, ktorá sa stala jej vášňou a najväčšou inšpiráciou. V jej portfóliu nájdeme množstvo fotografických cyklov zachytávajúcich rôzne príbehy či portréty. Mnohé z nich sú farebné, snové a romantické, iné zas čierno-biele, s dôrazom na emóciu.

anka.jpg

Najviac zo všetkého sa mi však páči séria Ankiných fotografií z názvom "Distorted Gravity" čiže "Prekrútená gravitácia". Zahŕňa súbor farebných fotografií, ktoré, teda aspoň na mňa, pôsobia mimoriadne snovo, žensky (nie však len pre to, že na väčšine z nich sú zobrazené ženy) a ľahko. Pri ich prezeraní sa svet okolo mňa razom zmení na krajinu zázrakov, v ktorej gravitačné zákony neexistujú a nič nie je také, aké sa javí na prvý pohľad. Prajem vám pekný surrealistický zážitok!

anka2.jpg

Trošku čajíku?

anka6.jpg

S hlavou v oblakoch

anka14.jpg

Prácou unesená

ana.jpg

Šípková Ruženka

anka10.jpg

7 životov

anka3.jpg

Pena dní

anka4.jpg

Sen noci svätojánskej

anka7.jpg

Padnúť do poslele

anka5.jpg

Hviezdny prach

anka8.jpg

Ráno

anka9.jpg

Baletka

anka11.jpg

Let balónom

anka15.jpg

Uspávanka

anka12.jpg

Pod hladinou

Dúfam, že sa vám Ankina tvorba páčila rovnako ako mne. Momentálne žije v St. Petersburgu kde naďalej tvorí, no vystavovať sa jej podarilo už vo viacerých kútoch sveta. Ak by ste sa s Ankou túžili stretnúť osobne, môžte sa zúčastniť jedného z jej pravidelných foto workshopov - ten najbližší sa bude konať v máji v neďalekom Poľsku.

 

Použité zdroje:

http://anka-zhuravleva.com

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?