Pavilón Mies van der Rohe

Autor: Eva Kučerová | 20.5.2013 o 21:55 | Karma článku: 6,44 | Prečítané:  781x

Ani neviem spočítať, koľkokrát v živote som prešla okolo tejto, na prvý pohľad možno nenápadnej budovy. Nevenovala som jej pozornosť akú by si zaslúžila, len som kráčala ďalej, k známejším zastávkam v okolí. Keď som sa do Barcelony vrátila naposledy, Pavilón bol na pláne ako pvý. Trpezlivo stál na úpätí vrchu Montjuïc a aj napriek tomu, že pršalo, malý priestor nebol prázdny, práve naopak. Zaplnili ho milovníci architektúry, umenia a dizajnu z celého sveta.

Najznámejšia stavba architekta Mies van der Rohe bola postavená ako nemecký pavilón pre Svetovú výstavu, ktorá sa v Barcelone uskutočnila v roku 1929. Patrí medzi najvýznamnejšie príklady modernej architektúry a mnohí ju prirovnávajú k stavbám ako Villa Savoye (Le Corbusier) alebo Bauhaus (Walter Gropius).

 

cele.jpg

 

Aj napriek tomu, že po skončení podujatia bol Pavilón v roku 1930 kompletne demontovaný, dnes stojí presne na tom istom mieste, kde pred mnohými rokmi. Hlasy nadšencov pre moderné umenie boli vyslyšané mestskou radou Barcelony, ktorá v polovici 80. rokov Pavilón zrekonštruovala pod vedením troch katalánskych architektov. V tom istom období, v roku 1983, vznikla aj nezisková Nadácia Mies van der Rohe, ktorej hlavným cieľom je propagovať a chrániť modernú a súčasnú architektúru.

 

F1000014copy.JPG

 

Najväčšie časti Pavilónu sú tvorené glazovanými a kamennými povrchmi, ktoré sú upevnené o oceľové stĺpy. Vďaka rôznym druhom mramoru sú jeho steny a podlahy rôznofarebnou pastvou pre oči (zelený mramor, travertín a onyx). Steny zo skla a mramoru delia obrovský priestor na viacero menších častí. Exteriér Pavilónu je však zaujímavý rovnako ako jeho interiér. Tvoria ho dva bazény/umelé jazierka naplnené kameňmi, ktoré na mňa pôsobili veľmi upokojujúcim dojmom.

 

modern-monuments-barcelona-pavilion-mies-van-der-rohe.jpg

 

Okrem bielych kožených stoličiek sa v minimalistickom Pavilóne nenachádza žiaden nábytok. Nebude vám to vadiť, pretože keď sa na ne pozriete lepšie zistíte, že to nie sú len tak hocijaké stoličky, ale tzv. barcelonské stoličky. Pozor, nesadať! Barcelona Chair je totižto považovaná za významný medzník v dizajne 20. storočia. Bola to totižto prvá oceľová taburetka na svete. Teda lepšie povedané, známa oceľová taburetka. Aj napriek tomu, že úplne prvú v roku 1925 navrhol Marcel Breuer, jej koncept spopularizoval o pár rokov neskôr najmä spomínaný Mies van der Rohe, ktorý tieto stoličky navrhol špeciálne pre nemecký pavilón v Barcelone.

 

Mies-BCN_M121.jpg

 

1297020025-bcn-pavilion-wojtek-gurak4.jpg

 

Mies-BCN_M01.jpg

 

Svetlý a vzdušný priestor, barcelonská stolička, umelé jazierka plné okruhliakov či socha s názvom "Dawn" tróniaca uprostred jedného z nich - to všetko je súčasťou nemeckého pavilónu. Ak sa zaujímate o architektúru a modernistickú Barcelonu, určite ho nevynechajte. Je totižto veľmi zaujímavé pozorovať, ako sa stavby postavené pre tú istú udalosť líšia. V porovnaní s murovanými pevnosťami a krásne tepanými vežičkami je Pavilón strohý a veľmi jednoduchý. Nadčasový.

P.S. Hneď vedľa Pavilónu sa nachádza obchodík patriaci Nadácii Mies van der Rohe. Nájdete v ňom skvelé knihy a ročenky o dizajne, architektúre, reklame, umení a všeličom zaujímavom. Navyše veľa z nich je neskutočne zlacnených.

 

Zdroje obrázkov:

http://img.weburbanist.com/wp-content/uploads/2011/07/modern-monuments-barcelona-pavilion-mies-van-der-rohe.jpg

http://1.bp.blogspot.com/-vNf5LXSHt7g/UA-q73-VFPI/AAAAAAAAECc/IzivegwKeDk/s1600/F1000014+copy.JPG

http://1.bp.blogspot.com/-nTU1SSX2Df8/UIO3owwKY1I/AAAAAAAAAGI/C3xHOqYMogE/s1600/Mies-BCN_M01.jpg

http://ad009cdnb.archdaily.net/wp-content/uploads/2011/02/1297020025-bcn-pavilion-wojtek-gurak4.jpg

http://1.bp.blogspot.com/-q4U4J_u5yiA/UAhZDBHzFyI/AAAAAAAAA7U/THROJfpP3Mg/s1600/Mies-BCN_M121.jpg

http://www.miesbcn.com/recursos/pabellon/477_2C.jpg

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?